Zámek Lednice

8. srpna 2018 v 22:29 |  Zámek Lednice
Nad tímto článkem jsem se dlouho rozmýšlela,zda ho vůbec napsat a zveřejnit.Dlouho mi trvalo než jsem se do toho dala.Byla jsem totiž na tomto výletě naposledy se svým manželem,který za 14 dnů po něm zemřel.Těžko se k tomu vracím,ale bohužel takový je někdy krutý život.Musím ale bojovat,život jde dál....

Zámek Lednice se nachází v obci Lednice na pravém břehu Dyje asi 12 km od Mikulova.Zámek s rozlehlou zahradou patří mezi nejkrásnější komplexy v České republice.V písemných pramenech se připomíná již v r.1222 jako zemanské sídlo.V polovině 13.století přešla do majetku rodu Lichenštejnů a patřila jim až do r.1945,kdy bylo jejich panství zestátněno.Zámecká budova je bohatě novogoticky zdobená .Je to národní kulturní památka v ČR,která je zapsaná na listině UNESCO.Prohlídku jsme absolvovali s velmi poutavým výkladem o historii zámku a okolí.V okolí zámku se rozkládá zámecký park vybudovaný na počátku 19.století.V parku se nachází mnoho vzácných dřevin,rybníků a pozoruhodných staveb.Kdo měl zájem,mohl si zaplatit vstup do palmového skleníku z poloviny 19.stol.se sbírkou tropických rostlin,který je součástí areálu a nejstarší v Evropě.


Velkolepá je výzdoba interiérů s vyřezávanými kazetovými stropy,původním historickým nábytkem.Ve většině společenských prostorů jsou postaveny mramorové krby,které jsou funkční,ale z bezpečnostních důvodů se nepoužívají.

Vana v koupelně je vyrobená z jednoho kusu mramoru a pojme až 1 200 l vody.


Nádherná ukázka řezbířské práce -točité schodiště v knihovně,které vedlo do ložnice knížat a bylo vyrobeno z 1 kusu dubu rozřezaného na části jež do sebe zapadají a vyrobeno bez použití jediného hřebíku.


Originální vázy z Japonska


Po prohlídce zámku jsme se vydali k přístavišti,nasedli do 2 lodiček a pluli 1 hodinu kanálem k minaretu a zpět s výkladem kormidelníka o jeho historii.Kanál hlouibilo 700 kopáčů.obklopují ho lužní lesy a zámecký park.Žijí v něm sladkovodní ryby.Z lodě jsme viděli minaret,který má 302 schodů a je vysoký 62m.Minaret je romantická stavba z let 1797-1802 postavená v maurském slohu.Z jednopatrové hranolové budovy,v přízemí prolomené 12 arkádami,vyrůstá štíhlá věž,členěná třemi ochozy.O důvodu vzniku minaretu kolují různé dohady.Alois Liechtenstein chtěl původně postavit kostel,ale nezískal od obce pro jeho stavbu pozemek a tak se rozhodl ze vzdoru vztyčit na svém pozemku symbol islámu.Původně mělo jít o mešitu,ale nakonec zůstalo pouze u minaretu,výjimečnou stavbu tohoto charakteru v Evropě.

Následně jsme se vydali autobusem do Mikulova,kde jsme měli zajištěn velmi dobrý oběd v hotelu Maroli.Po obědě vedla naše cesta na exkurzi do Společnosti BOHEMIA SEKT Mikulov .Společnost patří k nejvýznamnějším výrobcům sektů a vín střední Evropy.Ročně prodává kolem 26 milionů lahví.Bohemia sekt je nejoblíbenější značkou sektů v ČR.Za svou kvalitu získal řadu ocenění na tuzemských i mezinárodních vinařských soutěžích.
Pracovníkem podniku nám byl poskytnut výklad o výrobě vín,provedl nás sklepem i lahvovnou,kde se ve 2 směnném provozu stočí 20 000-30 000 lahví vína denně...
Prohlídka byla zakončena v podnikové prodejně,ve které jsme si mohli zakoupit vína ze široké nabídky a za příznivé ceny.Zájezd jsme ukončili ve středu města Mikulova,prošli se centrem a zámeckým parčíkem.Centrum města ve své dnešní podobě vzniklo v 16.století,přesunem původního náměstí do blízkosti vstupu do zámku,ten jsme z časových důvodů již nestihli navštívit. V 17 století zde vyrostla řada renesančních domů,mnohé se dochovaly v této podobě dodnes.
K významnějším patří dům u Rytířů se sgrafitovou výzdobou a tzv.kanovnický dům.Ozdobou náměstí je kašna se sochou Pomony s rohem hojnosti a monumentální barokní sosoší Nejsvětější Trojice z let 1723-1724.Historické středověké jádro města bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací.

Nad městem se tyčí Svatý kopeček,který patří k přírodní dominantě Mikulova.Pro bohatý výskyt vzácných druhů rostlin a živočichů bylo jeho území vyhlášeno za přírodní rezervaci.Na vrchol Svatého kopečku až k poutní kapli sv.Šebestiána,zvonici a Božímu hrobu vede křížová cesta.
Nevynechali jsme také příjemné posezení v jedné z mnoha kavárníček....Bohužel to byla poslední fotka v životě mého manžela.....Je to již 6 týdnů,ale pořád velmi citlivé...


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aduna | E-mail | Web | 8. srpna 2018 v 23:31 | Reagovat

Moc mě mrzí vaše ztráta, připomínáte mi mé prarodiče, kteří také aktivně jezdí na různé výlety, teď kvůli zdraví už jen po ČR...
Jinak reportáž z výletu je krásná, někdy bych se tam taky ráda podívala, líbí se mi ten zámek a bohemia sekt bych rozhodně taky neodmítla.
Na výlet určitě vzpomínejte se pozitivní energií v jejímž duchu se určitě celý nesl, alespoň to tak na mě působí z fotografií a článku o samotném výletě.

2 Eva | 9. srpna 2018 v 6:37 | Reagovat

[1]: Děkuji za přečtení a povzbuzující slova....

3 MarijaKes | Web | 11. srpna 2018 v 21:55 | Reagovat

Evičko, je to smutné, že to byl poslední společní zájezd. Ale dobře jsi udělala, že jsi reportáž zveřejnila i s pěknými popisky. Děkuji také za fotky interiéru. Když jsme tam byli, tak jsme v zámku nebyli. Prošmejdili jsme tenkrát celý Lednocko-Valtický areál včetně Mikulova, Pálavy.....Tenkrát zdobilo jedno křídlo zámku lešení, dneska se zámek skvěje novotou. Je tam moc krásně. Také jsme pluli od Janova hradu k minaretu a byla to moc příjemná plavba. S manželem jste procestovali velký kus světa a i když ti zbudou jen vzpomínky na společné cesty, budou to vzpomínky krásné. Ať tě posilují.

4 Eva | Neděle v 9:05 | Reagovat

[3]: Dekuji Maruško za povzbudivá slova....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama